Titlul proiectului: „Craiova Water Park – Complex de agrement acvatic in Parcul Tineretului din municipiul Craiova”

Programul de finanţare al proiectului: Programul Operaţional Regional 2007-2013 – Axa prioritară 5 – Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului, Domeniu major de intervenţie 5.2 Crearea, dezvoltarea, modernizarea infrastructurii de turism.

Valoarea totală a proiectului este de 86.066.199,35 lei, din care 41.192.584,21 lei cofinanţare de la bugetul local şi 30.320.010,23 lei reprezentând contribuţia Uniunii Europene şi 14.553.604,91 lei reprezentând valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul naţional.

Obiectivele generale ale Proiectului îl reprezintă :

·imbunatatirea infrastructurii turistice de agrement existente in municipiul Craiova;

·imbunatatirea calitatii actului de servicii de agrement si divertisment pentru cetatenii municipiului Craiova si turistii din regiunea Oltenia;

·atragerea unui numar cat mai ridicat de turisti si cresterea duratei medii a sejurului turistic la nivelul municipiului;

·dezvoltarea economica a orasului si ridicarea nivelului de trai al cetatenilor sai prin valorificarea sectorului turistic

Rezultatele Proiectului:

- Clădire pentru bazine acoperite şi jocuri de apă în suprafaţă desfăşurată de 6019,40 mp, din care :

- Bazin înot adulţi: 202,5 mp

- Bazine pentru tobogane 156 mp + 51,5 mp

- Lazy river – 102,3 mp

- Bazin cu elemente de joacă – 41,10 mp

- Bazine cu apa în suprafaţă totală de 5.131,30 mp din care:

- 1250 mp Piscina bazin 50×25

- 241,20 mp suprafata relax pool cu entertaining pool

- 1256 mp suprafata bazin cu valuri,

- 201 mp suprafata bazin pentru copii-piscina tematica,

- 460 mp suprafata bazin cu apa pentru copii si mobilier pentru joaca (water playground)

- bazin de 415,30 mp – 1 turn cu 2 tobogane

- bazin de 460 mp 1 turn cu 5 tobogane,

-2306,00 mp suprafaţa totală amenajată pentru terenurile de sport din care 30x40x1 teren de fotbal pe plajă;

-22x11x3 terenuri de tenis cu piciorul; 19x20x1 teren de volei pe plajă

Stadiul proiectului: implementat