• Acasa Proiecte în implementare
    Comunicat de presa privind lansarea proiectului cu titlul “Creșterea eficienței energetice a clădirilor publice din Municipiul Craiova aparținând sectorului Educație – Gradinița cu program prelungit Elena Farago inclusiv Creșa nr. 8”

In data de 19.04.2019 UAT Municipiul Craiova, în calitate de beneficiar, a semnat Contractul de finanțare nr. 4130/19.04.2019 pentru proiectul “Creșterea eficienței energetice a clădirilor publice din Municipiul Craiova aparținând sectorului Educație – Gradinița cu program prelungit Elena Farago inclusiv Creșa nr. 8”, cod SMIS 126160, finanțat în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 3 – Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon, Prioritatea de investiții 3.1. - Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice, și în sectorul locuințelor, Operațiunea B – Clădiri publice.

Obiectivul general al proiectului vizeaza cresterea eficienței energetice a clădirilor publice din Municipiul Craiova aparținând sectorului Educație, prin derularea de lucrări de intervenție specifice, pentru îmbunătățirea performanțelor energetice a clădirii Gradiniței cu Program Prelungit “Elena Farago” inclusiv Creșa nr. 8.

Valoarea totala a proiectului: 3.928.499,09 lei

Valoarea totala nerambursabila: 3.597.123,68 lei

Valoarea totala eligibila: 3.670.534,36 lei, din care:

• 3.119.954,23 lei finantare nerambursabila din Fondul European de Dezvoltare Regionala (85%)
  • 477.169,45 lei finantare nerambursabila din bugetul national (13%)
  • 73.410,68 lei cofinantare de la Consiliul Local al Municipiului Craiova (2%)

Valoarea totala neeligibila (inclusiv TVA aferenta): 257.964,73 lei.

Grupul tinta al proiectului:

Beneficiari directi:

- Gradinita cu Program Prelungit „Elena Farago”, Serviciul Public Management Spitale, Cabinete Medicale si Crese din Municipiul Craiova pentru Cresa nr. 8, 260 copii cu varste cuprinse intre 3 si 6 ani ce frecventeaza cursurile gradinitei, 19 cadre didactice angajate si 13 persoane reprezentand personal auxiliar si nedidactic al gradinitei, 68 copii inscrisi in cadrul cresei, 9 persoane reprezentand personal auxiliar si nedidactic al cresei

Beneficiari indirecti: locuitorii municipiului Craiova, Consiliul Local al Municipiului Craiova, Sistemul public de educatie al Regiunii Sud-Vest Oltenia

Rezultate: 1 cladire apartinand Gradinitei cu Program Prelungit „Elena Farago” inclusiv Cresa nr. 8, reabilitata din punct de vedere termic.

Perioada de implementare a proiectului: 01.10.2017 pana la 30.09.2025

Cod MYSMIS: 126160

Pentru informatii detaliate despre celelalte programe cofinantate de Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati www.fonduri-ue.rowww.inforegio.ro sau pagina de Facebook a Programului Operational Regional 2014-2020 (facebook.com/inforegio.ro)

Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe cofinanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi www.fonduri-ue.rowww.inforegio.ro sau pagina de Facebook a Programului Operaíonal Regional 2014-2020 (facebook.com/inforegio.ro)