Reabilitare şi modernizare Cămin pentru persoane vârstnice in municipiul Craiova

Titlul proiectului: REABILITARE SI MODERNIZARE CAMIN PENTRU PERSOANE VARSTNICE IN MUNICIPIUL CRAIOVA

Programul de finantare a proiectului:  Programul Operational Regional 2007-2013 – Axa prioritara 1 „Sprijinirea dezvoltarii durabile a oraselor – poli urbani de crestere”, Domeniul major de interventie 1.1 „Planuri integrate de dezvoltare urbana”, sub-domeniul „Poli de crestere”, categoria de operatiuni: Reabilitarea infrastructurii sociale, inclusiv a locuinţelor sociale şi îmbunătăţirea serviciilor sociale

Obiectivul general al proiectului vizeaza cresterea calitatii serviciilor sociale prin dezvoltarea infrastructurli locale si regionale si ridicarea lor Ia standarde europene, cu implicatii pozitive asupra gradului de sanatate si asupra asigurarii accesulul egal al cetatenilor Ia astfel de servicii.

Obiectiv specific:reabilitarea si modernizarea Caminului pentru persoane varstnice in municipiul Craiova, in vederea oferirii de servicii sociale destinate persoanelor care, din cauza unor motive de natură economică, fizică, psihică sau socială se află în imposibilitatea de a-şi asigura nevoile sociale, de a se întreţine singure la parametri recomandati de legislatia in vigoare.

Propunerea de proiect este relevanta pentru obiectivul general si cel specific ale axei prioritare si domeniului de interventie, deoarece vine ca o imbunatatire a serviciilor sociale deja existente in Municipiul Craiova, urmarind astfel prin proiect:

•        Imbunatatirea si dezvoltarea infrastructurii prin activităti de reabilitare, modernizare si echipare a cladirii;

•        cresterea rolului autoritatilor locale si a furnizorilor de servicii sociale de Ia nivel local de a furniza servicii sociale In functie de orientarea si nevoile grupulul tinta;

•        Asigurarea egalitatii de sanse egale a persoanelor de vârsta a Ill a, informatii furnizate In timpul implementärii proiectului si al sustenabilitatii.

Executia lucrarilor

-6.416,85 mp suprafata construita desfasurata reabilitata

- o centrala termica noua de 560KW si randament minim de 92%

- 2 ascensoare pentru persoane

- un sistem de avertizare de incendiu

- un sistem de apelare nurse-call

- 320 de seturi mobilier de camera: paturi, noptiere, dulapuri

Durata de realizare 20 luni.

Valoarea totală a proiectului 10,261,103.52 lei, Contribuţia solicitantului la cheltuieli eligibile 164,490.82 lei, asistenţă financiară nerambursabilă solicitată 8,060,050.18 lei.

Stadiul actual – proiect implementat