Primăria si consiliul local Craiova

Servicii On-line

Servicii On-line

Consultare publica

Consultare publica

Achiziții publice

Achiziții publice

Alegeri 9 Iunie 2024

Alegeri 9 Iunie 2024

Telefonul Cetateanului

Telefonul Cetateanului

Acte utile

Acte utile

Zilele Craiovei 2024

Zilele Craiovei aduc, în acest an, cele mai frumoase activități dedicate copiilor, dar și un nou spațiu de poveste – Fantasy Park, ce-și va deschide porțile pe 1 iunie 2024. Spectacole, ateliere interactive, concerte, expoziții, târg de handmade, ExpoFlora, Street Food Festival, dar și cea mai mare paradă cu și pentru copii fac parte din programul celei de-a XXVII-a ediții a Zilelor Municipiului Craiova.

Programate în perioada 30 mai – 2 iunie 2024, evenimentele se vor desfășura în Piața Mihai Viteazul, Parcul Nicolae Romanescu, Centrul Vechi, strada A.I. Cuza, Piața William Shakespeare, la muzee, pe strada Theodor Aman și la Fantasy Park.

Ca în fiecare an, cele mai frumoase momente vor fi cele dedicate copiilor. Ei sunt așteptați încă de sâmbătă dimineața, 1 iunie, începând cu ora 10:00, la noul parc tematic al Craiovei – Fantasy Park, situat pe strada Toporași, vizavi de fostul supermarket Billa, cu numeroase activități surpriză, programate într-un decor de poveste. După amiază, toți copiii sunt invitați să facă parte din cea mai mare paradă a copiilor și a costumelor din desene animate, ce va pleca la ora 18:00, de la Universitate, strada A.I. Cuza și va avea ca punct final Piața Mihai Viteazul.

Pe scena din Piața Mihai Viteazul vor urca, în perioada 31 mai – 2 iunie, Ansamblul Folcloric Maria Tănase, Maria Dragomiroiu, Vlăduța Lupău și Rapsozii Maramureșului, Școala Populară de Arte și Meserii Cornetti, Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri, Opera Română Craiova, Alexia, The Players, Bere Gratis și Filarmonica Oltenia Craiova, Theo Rose și Smiley, iar prezentatorul concertelor va fi MC Tom Crîngureanu. Un moment special este cel din data de 31 mai, când, pe scena mare din Piața Mihai Viteazul, vor defila, pentru prima oară la Craiova, 12 persoane în scaun rulant, în cadrul unui eveniment cu tradiție națională - Gala Atipic Beauty.

Nu vor lipsi nici expozițiile auto, concursul de șah Cupa Băniei, ExpoFlora pe strada Theodor Aman sau concursul de pescuit pentru copii din Parcul Nicolae Romanescu.

Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Craiova, cu sprijinul instituțiilor partenere. Sponsor: Golden Brau

Programul pentru Zilele Craiovei 2024:

Joi, 30 mai

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţie de artă fotografică Craiova mea iubită. Expun: Rucsandra Călin, Cristi Floriganţă, Mihai Murăreţu, Mircea Georgescu, Cristian Mirescu

Coorganizator: Asociaţia Artiştilor Fotografi din România

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţii de carte, corespondență, manuscrise, obiecte personale Vintilă Horia, filme de prezentare etc.

Coorganizator: Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

 

09:00 – 17:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

  • Radiografii Cromatice

Coorganizator: Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Desene pe asfalt

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00/16:00 – 19:00

Teatrul Colibri – Sala Studio și Foyer

  • Expoziție Colibri 75

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

  

10:00 -21:00

Str. Theodor Aman

  • ExpoFlora

 

10:00 – 22:00

Piaţa William Shakespeare

  • Târgul Zilelor Craiovei - Târg de meșteri populari, manufactură contemporană, produse naturale homemade, antichități & Ateliere

Coorganizator: Asociaţia Carousel Project

 

10:00 – 21.00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură - Fantezii vizuale: arta lui Eduard Alexandru Nițulescu
  • Expoziție de pictură Paula Florea

                                

10:00 – 22:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de portrete Oamenii Craiovei

Coorganizator: Florin Măceșanu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10:00 – 22:00

Centrul Constantin Brâncuşi

  • Silviu Purcărete – 50 de ani de teatru

Coorganizatori: Asociaţia culturală Vis-a-vis, Muzeul de Artă Craiova, Muzeul Naţional de Artă Contemporană Bucureşti, Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti

 

10:00 – 22:00

Calea Unirii, zona Doljana

  • Târg de handmade şi antichităţi

Coorganizator: Manufaktura Biju

  

10:00 – 17:00

Muzeul de Artă Craiova, Sala Oglinzilor

  • Expoziţie de pictură, grafică, document, fotografie, obiecte de artă decorativă Nicolae Grant, pictorul Goleştilor

Coorganizator: Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de pictură Cenaclul de Arte Vizuale Constantin Brâncuși

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Games Day – jocuri interactive în aer liber, desene pe asfalt, pictură pe față

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Craiova în imagini, Atelier creativ pentru copii

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de carte din colecțiile Bibliotecii

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman (secția Mediatecă/American Corner)

  • Vizionări de filme românești

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

  

11:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Ateliere Visuri colorate

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

12:00 – 18:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură Craiova în culori

Coorganizator: Art Amicis

 

17:00 – 20:00

Piața Frații Buzești

  • Handcraft și ateliere sportive

Coorganizator: Voluntariat pentru Comunitate

 

18:00

Gloriae Art Gallery

  • Vernisajul expoziției Vincenzo Bianchi

Coorganizator: Gloriae Art Gallery (str. Alexandru Macedonski, nr.49)

 

18:00 – 21:00

Părculeț Mercur

  • Pătura care citește

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

19:00

Filarmonica Oltenia

  • Analia Selis – Tango autentico

Coorganizator: Filarmonica Oltenia Craiova

 

Vineri, 31 mai

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţie de artă fotografică Craiova mea iubită. Expun: Rucsandra Călin, Cristi Floriganţă, Mihai Murăreţu, Mircea Georgescu, Cristian Mirescu

Coorganizator: Asociaţia Artiştilor Fotografi din România

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţii de carte, corespondență, manuscrise, obiecte personale Vintilă Horia, filme de prezentare etc

Coorganizator: Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

 

09:00 – 17:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

  • Radiografii Cromatice

Coorganizator: Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

 

10:00 – 12:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de artă digitală Copilăria în culori

Coorganizator: Palatul Copiilor Craiova (prof. Rădulescu Claudia, prof. Sanda Iuliana-Lucia)

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Desene pe asfalt

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00/16:00 – 19:00

Teatrul Colibri – Sala Studio și Foyer

  • Expoziție Colibri 75

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

10:00 – 14:00

Gloriae Art Gallery

  • Expoziție Vincenzo Bianchi

Coorganizator: Gloriae Art Gallery (str. Alexandru Macedonski, nr.49)

 

10:00 – 15:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de arte plastice Vis de copil

Coorganizator: Palatul Copiilor (prof. Georgescu Mihaela, prof. Fluerașu Ioana, prof. Olaru Mihaela, prof. Boboc Valentin)

 

10:00 -21:00

Str. Theodor Aman

  • ExpoFlora

 

10:00 – 22:00

Piaţa William Shakespeare

  • Târgul Zilelor Craiovei - Târg de meșteri populari, manufactură contemporană, produse naturale homemade, antichități & Ateliere

Coorganizator: Asociaţia Carousel Project

 

10:00 – 21.00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură - Fantezii vizuale: arta lui Eduard Alexandru Nițulescu
  • Expoziție de pictură Paula Florea

                                

10:00 – 22:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de portrete Oamenii Craiovei

Coorganizator: Florin Măceșanu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10:00 – 22:00

Centrul Constantin Brâncuşi

  • Silviu Purcărete – 50 de ani de teatru

Coorganizatori: Asociaţia culturală Vis-a-vis, Muzeul de Artă Craiova, Muzeul Naţional de Artă Contemporană Bucureşti, Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti

 

10:00 – 22:00

Calea Unirii, zona Doljana

  • Târg de handmade şi antichităţi

Coorganizator: Manufaktura Biju

 

10:00 – 17:00

Muzeul de Artă Craiova, Sala Oglinzilor

  • Expoziţie de pictură, grafică, document, fotografie, obiecte de artă decorativă Nicolae Grant, pictorul Goleştilor

Coorganizator: Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de pictură Cenaclul de Arte Vizuale Constantin Brâncuși

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Games Day – jocuri interactive în aer liber, desene pe asfalt, pictură pe față

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Craiova în imagini, Atelier creativ pentru Copii

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de carte din colecțiile Bibliotecii

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman (American Corner)

  • Vizionări de filme românești

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 21:00

Str. A.I. Cuza, zona Universitate – Teatrul Naţional "Marin Sorescu"

  • Expoziţie auto

Coorganizator: Camera de Comerţ şi Industrie Dolj

 

10.00 – 21.00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • Test drive trotinete E-TWOW

Co-organizator: E-TWOW

 

11:00

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman (secția Dinu C. Giurescu)

  • Lecție deschisă Craiova de ieri și de azi

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

11:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanadă

  • Ateliere Visuri colorate

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

12:00 – 18:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură Craiova în culori

Coorganizator: Art Amicis

12:00 -23:00

Piaţa Mihai Viteazul, Părculeţ Mercur, Str. A.I. Cuza

  • Food Truck Festival

Coorganizator: Check-OUTeam

 

14:00 – 15:00/15:00 – 17:00

Teatrul Național Marin Sorescu - Foaier

     - Activități SMART pentru copii SMART

(expoziție interactivă cu roboți, experiențe educaționale de realitate virtuală 3D cu table inteligente, utilizabile în lecții STEAM demo - vor încânta vizitatorii în cadrul unei expoziții de tehnologii educaționale și prezentări directe)

Coorganizator: Centrul de Cercetare și Inovare EDUTIC și Școala Româno-Britanică

 

15:00 – 19:00

Parcul Nicolae Romanescu

  • Ziua Mișcării

Coorganizator: Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Dolj

 

17:00 – 20:00

Piața Frații Buzești

  • Handcraft și ateliere sportive

Coorganizator: Voluntariat pentru Comunitate

 

17:00 – 20:00

Piața William Shakespeare

  • Spectacole de muzică și dans, Ateliere de lucru

Coorganizator: Inspectoratul Școlar Județean Dolj

 

17:00 – 23:00

Piaţa Mihai Viteazul

  • Atipic Beauty
  • Şlagăre de ieri şi de azi, Ansamblul Folcloric Maria Tănase
  • Maria Dragomiroiu
  • Vlăduţa Lupău şi Rapsozii Maramureşului

Sâmbătă, 01 iunie

 

08:00 – 17:00

Sala Ion Constantinescu

  • Campionatul național de wing chun kung-fu, ediția a VII – a
  • Festivalul de arte marțiale chinezești, ediția a XII – a

Coorganizator: Clubul Sportiv WU Quan-Li Craiova

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţie de artă fotografică Craiova mea iubită. Expun: Rucsandra Călin, Cristi Floriganţă, Mihai Murăreţu, Mircea Georgescu, Cristian Mirescu

Coorganizator: Asociaţia Artiştilor Fotografi din România

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţii de carte, corespondență, manuscrise, obiecte personale Vintilă Horia, filme de prezentare etc

Coorganizator: Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

 

09:00 – 17:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

  • Radiografii Cromatice

Coorganizator: Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

 

09:30 – 14:00

Fantasy Park – str. Toporași (vizavi de fostul Billa)

- Spectacol și concurs de dans

- Handcraft și ateliere sportive

- Ateliere Stem pentru copii

- Ateliere educație nonformală

- Ateliere socio-educative pentru copii

- Ateliere sportive și jocurile copilăriei

Coorganizator: Voluntariat pentru Comunitate, CCS Craiova, Asks Academy, TNT, Level Up, Empower Youth Center

10:00

Universitatea din Craiova – holul principal

  • Cupa Zilelor Municipiului Craiova la șah

Coorganizator: Clubul de Șah Rokada Craiova

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Desene pe asfalt

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00/16:00 – 19:00

Teatrul Colibri – Sala Studio și Foyer

  • Expoziție Colibri 75

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 14:00

Gloriae Art Gallery

  • Expoziție Vincenzo Bianchi

Coorganizator: Gloriae Art Gallery (str. Alexandru Macedonski, nr.49)

 

10:00 – 14:00

Parcul Nicolae Romanescu – Lac

- Concurs de pescuit pentru copii

Coorganizator: Asociaţia Club Sportiv UP Carp

 

10:00 – 14:00

Str. A.I. Cuza (vizavi de Teatrul Naţional "Marin Sorescu")

  • Expoziţie maşini de epocă

Coorganizator: Retromobil

 

10:00 – 14:00

Teatrul de Vară – Parcul Nicolae Romanescu

  • Concurs de muzică Start to the Star

Coorganizator: Palatul Copiilor

10:00 – 14:00

Parcul Nicolae Romanescu

  • Ateliere de prezentare IPJ Dolj

Coorganizator: Inspectoratul de Poliție Județean Dolj

 

10:00 – 14:00

Parcul Nicolae Romanescu

  • Ateliere de prezentare militară

Coorganizator: Gruparea de Jandarmi Mobilă Frații Buzești Craiova

 

10:00 – 14:00

Piața William Shakespeare

  • Ateliere de pictat ceramică

Coorganizator: Clay Studio

 

10:00 – 14:00

Zoofetărie – Parcul Nicolae Romanescu

  • Momente muzicale și atelier de pictură
  • Activități pentru copii: jocuri, concursuri, personaje din desene animate

Coorganizator: RAADPFL Craiova, Liceul de Arte Marin Sorescu Craiova

 

10:00 -21:00

Str. Theodor Aman

  • ExpoFlora

 

10:00 – 22:00

Piaţa William Shakespeare

  • Târgul Zilelor Craiovei - Târg de meșteri populari, manufactură contemporană, produse naturale homemade, antichități & Ateliere

Coorganizator: Asociaţia Carousel Project

 

10:00 – 21.00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură - Fantezii vizuale: arta lui Eduard Alexandru Nițulescu
  • Expoziție de pictură Paula Florea

                                

10:00 – 22:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de portrete Oamenii Craiovei

Coorganizator: Florin Măceșanu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10:00 – 22:00

Centrul Constantin Brâncuşi

  • Silviu Purcărete – 50 de ani de teatru

Coorganizatori: Asociaţia culturală Vis-a-vis, Muzeul de Artă Craiova, Muzeul Naţional de Artă Contemporană Bucureşti, Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti

 

10:00 – 22:00

Calea Unirii, zona Doljana

  • Târg de handmade şi antichităţi

Coorganizator: Manufaktura Biju

 

10:00 – 17:00

Muzeul de Artă Craiova, Sala Oglinzilor

  • Expoziţie de pictură, grafică, document, fotografie, obiecte de artă decorativă Nicolae Grant, pictorul Goleştilor

Coorganizator: Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

 

10:00 – 18:00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • ateliere de lucru
  • aventuri urbane
  • momente muzicale

Coorganizator: Școala Gimnazială Terraveda

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de pictură Cenaclul de Arte Vizuale Constantin Brâncuși

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 21:00

Str. A.I. Cuza, zona Universitate – Teatrul Naţional "Marin Sorescu"

  • Expoziţie auto

Coorganizator: Camera de Comerţ şi Industrie Dolj

 

10.00 – 21.00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • Test drive trotinete E-TWOW

Co-organizator: E-TWOW

 

10:30 – 11:15

Fantasy Park – str. Toporași (vizavi de fostul Billa)

  • Spectacol pentru copii Gogoașa și năzdrăvanul Petrișor

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

11:00 – 12:00

Muzeul de Artă Craiova

  • Atelier de educaţie muzeală pentru copiiCraioveni de altădată

Coorganizator: Muzeul de Artă Craiova

 

11:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Ateliere Visuri colorate

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

11:00 -23:00

Piaţa Mihai Viteazul, Părculeţ Mercur, Str. A.I. Cuza

  • Food Truck Festival

Coorganizator: Check-OUTeam

11:30 – 15:00

Fantasy Park – str. Toporași (vizavi de fostul Billa)

  • Spectacole de muzică și dans
  • Ateliere de lucru

Coorganizator: Inspectoratul Școlar Județean Dolj

 

12:00 – 15:00

Parcul Nicolae Romanescu (zona Foișor)

  • Picasso' s Playground (ateliere pentru copii)

Coorganizator: Interact Craiova

 

12:00 – 18:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură Craiova în culori

Coorganizator: Art Amicis

 

15:00 – 20:00

Fantasy Park - – str. Toporași (vizavi de fostul Billa)

  • Concurs de desene
  • Jocuri distractive
  • Face painting
  • Expoziții

Coorganizator: Lions Club Craiova Cetatea Băniei, Palatul Copiilor, Leo Club Excelion, Asociația Visuri și Speranță

 

16:00 – 18:00

Piaţa William Shakespeare

  • Festivalul Art Craiova

Coorganizator: ISJ Dolj

 

18:00 – 19:00

Str. A.I. Cuza – Piaţa Mihai Viteazul

  • Parada costumelor din desene animate
  • Momente de animație, spectacol interactiv cu artiști pe picioroange

Coorganizator: Inspectoratul Școlar Județean Dolj, IRIDEX Craiova, Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri, Liceul de Arte Marin Sorescu Craiova, Freaks Dance Company, Dance Beat

 

19:00 – 23:00

Piaţa Mihai Viteazul

  • Spectacol de muzică – Şcoala Populară de Arte şi Meserii "Cornetti"
  • Spectacol pentru copii – Frumoasa din pădurea adormită, Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri
  • Spectacol pentru copii – Albă ca Zăpada şi cei 7 pitici, Opera
  • Alexia

 

19:00 – 23:00

Piața Frații Buzești

  • Fanzone – transmitere live meci finala Champions League

 

Duminică, 02 iunie

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţie de artă fotografică Craiova mea iubită. Expun: Rucsandra Călin, Cristi Floriganţă, Mihai Murăreţu, Mircea Georgescu, Cristian Mirescu

Coorganizator: Asociaţia Artiştilor Fotografi din România

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţii de carte, corespondență, manuscrise, obiecte personale Vintilă Horia, filme de prezentare etc

Coorganizator: Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

 

09:00 – 17:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

  • Radiografii Cromatice

Coorganizator: Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Desene pe asfalt

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Sala Studio și Foyer

  • Expoziție Colibri 75

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 14:00

Gloriae Art Gallery

  • Expoziție Vincenzo Bianchi

Coorganizator: Gloriae Art Gallery (str. Alexandru Macedonski, nr.49)

 

10:00 – 14:00

Piața William Shakespeare

  • Atelier de pictat ceramică

Coorganizator: Clay Studio

 

10:00 -21:00

Str. Theodor Aman

  • ExpoFlora

 

10:00 – 22:00

Piaţa William Shakespeare

  • Târgul Zilelor Craiovei - Târg de meșteri populari, manufactură contemporană, produse naturale homemade, antichități & Ateliere

Coorganizator: Asociaţia Carousel Project

10:00 – 21.00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură - Fantezii vizuale: arta lui Eduard Alexandru Nițulescu
  • Expoziție de pictură Paula Florea

                                

10:00 – 22:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de portrete Oamenii Craiovei

Coorganizator: Florin Măceșanu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10:00 – 22:00

Centrul Constantin Brâncuşi

  • Silviu Purcărete – 50 de ani de teatru

Coorganizatori: Asociaţia culturală Vis-a-vis, Muzeul de Artă Craiova, Muzeul Naţional de Artă Contemporană Bucureşti, Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti

 

10:00 – 22:00

Calea Unirii, zona Doljana

  • Târg de handmade şi antichităţi

Coorganizator: Manufaktura Biju

 

10:00 – 17:00

Muzeul de Artă Craiova, Sala Oglinzilor

  • Expoziţie de pictură, grafică, document, fotografie, obiecte de artă decorativă Nicolae Grant, pictorul Goleştilor

Coorganizator: Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

 

10:00 – 18:00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • ateliere de lucru
  • aventuri urbane
  • momente muzicale

Coorganizator: Școala Gimnazială Terraveda

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de pictură Cenaclul de Arte Vizuale Constantin Brâncuși

Coorganizator: Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 21:00

Str. A.I. Cuza, zona Universitate – Teatrul Naţional "Marin Sorescu"

  • Expoziţie auto

Coorganizator: Camera de Comerţ şi Industrie Dolj

 

10.00 – 21.00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • Test drive trotinete E-TWOW

Co-organizator: E-TWOW

 

11:00

Teatrul Colibri – Sala mare

  • Spectacol Sarea în bucate

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

11:00

Hipodrom

  • Spectacol demonstrativ de hipism

Coorganizator: SCM

 

11:00 -23:00

Piaţa Mihai Viteazul, Părculeţ Mercur, Str. A.I. Cuza

  • Food Truck Festival

Coorganizator: Check-OUTeam

 

12:00 – 18:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură Craiova în culori

Coorganizator: Art Amicis

 

13:00

Teatrul Colibri – Sala mare

  • Serbarea Atelierelor Fabricii de povești ElectroColibri

Coorganizator: Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

17:00 – 21:00

Str. A.I. Cuza (vizavi de Teatrul Naţional "Marin Sorescu")

  • Expoziţie maşini de epocă

Coorganizator: Retromobil

 

18:30 – 23:00

Piaţa Mihai Viteazul

  • The Players
  • Bere Gratis x Filarmonica Oltenia Craiova
  • Theo Rose
  • Smiley

NOTĂ: Condiţiile meteorologice nefavorabile pot anula o parte dintre manifestările programate în aer liber!


16/05/2024

Servicii On-line

Servicii On-line

Consultare publica

Consultare publica

Achiziții publice

Achiziții publice

Alegeri 9 Iunie 2024

Alegeri 9 Iunie 2024

Telefonul Cetateanului

Telefonul Cetateanului

Acte utile

Acte utile

Utilizăm module cookie

În acest mod putem face ca paginile noastre web să fie mai ușor de utilizat, le putem îmbunătăți continuu și putem afișa oferte și anunțuri care vă sunt potrivite. Continuarea utilizării paginii web reprezintă acordul dvs. pentru folosirea modulelor cookie, cu excepția cookie-urilor pentru produsele de marketing Google.