Proiecte cu finanţare europeană »
Proiecte implementate
Publicat: 19 septembrie 2019, 08:59, Actualizat: 19 septembrie 2019, 08:59

Titlul proiectului: “Amenajarea de parcuri şi grădini în municipiul Craiova – Parcul Nicolae Romanescu

Program de finantare: POR 2007-2013, Axa Prioritară 1 – “Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor – potentiali poli de creştere

Depunere proiect: 05.03.2013, la ADR Sud Vest Oltenia

Contract de finantare nr. 5046/27.02.2015

Obiectivul general al proiectului a constat in imbunatatirea infrastructurii urbane din municipiul Craiova care sa asigure atat conservarea si perpetuarea mostenirii cultural - istorice si arhitecturale a orasului cat si cresterea calitatii vietii şi atractivităţii orasului atât pentru populaţia locală cât şi pentru persoanele aflate in tranzit.

Obiectivele specifice ale proiectului:

1. Imbunatatirea infrastructurii urbane din cadrul Parcului Nicolae Romanescu prin:
  • reabilitare alei carosabil si pietonale in suprafata de 65194 mp;
  • reabilitarea a 11 poduri, podete si pasarele;
  • reabilitare retea de alimentare cu apa in lungime de 5541,18 m;
  • reabilitare retea canalizare in lungime de 2784,58 m;
  • realizare retea de irigatii in lungime de 8100 m;
  • amplasarea a 730 stalpi ornamentali de iluminat public.
  • lucrari de arhitectura si peisagistica asupra constructiilor: Glorieta belvedere, Pavilionul fanfarei, portic, Cabine poartă, Casa grădinarului, Grupurile sanitare publice, Împrejmuire, Pavilion-umbrar noi, Debarcaderul (fără localul propriu-zis).
  1. Cresterea sigurantei publice in Parcul Nicolae Romanescu prin amplasarea a 99 camere video de supraveghere in zona.

Valoarea totala a proiectului: 59.751.419,33 lei